Godišnji račun za energiju veći od mjesečne plaće slabo plaćenih radnika

Prosječni godišnji račun za energiju sada je veći od mjesečne plaće slabo plaćenih radnika u većini država članica EU-a, stoji u priopćenju koje je temeljem svoje analize objavila Europska konfederacija sindikata (ETUC).

Već i prije početka krize troškova života otprilike 9,5 milijuna zaposlenih ljudi već je imalo poteškoća s plaćanjem računa za energiju, a sada su troškovi plina i električne energije diljem Europe porasli za 38% u usporedbi s prošlom godinom.

Već u 16 država članica EU-a radnici moraju izdvajati iznos mjesečne plaće ili više kako bi zadržali upaljeno svjetlo i uključeno grijanje kod kuće (tablica 1). U 2021. godini to je bilo u osam država članica. Broj dana koje osoba s minimalnom plaćom mora raditi kako bi platila račun za energiju dramatično je porastao u nekim zemljama: Estonija (+26), Nizozemska (+20), Češka (+17), Latvija (+16).

Prosječni godišnji račun za energiju u Slovačkoj, Grčkoj, Češkoj i Italiji također je sada veći od mjesečne plaće za radnika koji zarađuje prosječnu plaću.  

Tablica 1. Zemlje članice EU-a u kojima godišnji računi za energiju koštaju mjesečnu plaću ili više za radnike s minimalnom plaćom (svi podaci u nacionalnim valutama) 

DržavaGodišnji trošak za energiju, srpanj 2022.Bruto minimalna plaća (mjesečna) u 2022.Potreban broj radnih dana na minimalnoj plaći kako bi se platio godišnji račun za energiju u 2022.
Francuska1.6031.64630
Rumunjska2.5062.55030
Mađarska198.497200.00030
Njemačka1.9071.74433
Portugal95082335
Bugarska83671036
Irska2.1041.77536
Latvija60450037
Belgija2.2271.84237
Hrvatska5.7464.68837
Španjolska1.4551.16738
Slovačka95964645
Nizozemska2.7551.75648
Grčka1.47983254
Estonija1.16565454
Češka34.46816.20065

Rezultati analize Europskog sindikalnog instituta, neovisnog istraživačkog centra ETUC-a, dolaze uoči hitnog sastanka Vijeća za energiju EU-a. ETUC poziva čelnike da poduzmu odlučnu akciju kako bi zaustavili neodrživo povećanje cijena energije u Europi kroz plan od šest točaka. Plan koji je poslan Ursuli von der Leyen, Charlesu Michelu i drugim europskim čelnicima, uključuje zahtjeve za:  

  • povećanje plaća kako bi se zadovoljilo povećanje troškova života, to znači podržavanje kolektivnog pregovaranja,
  • povećanje minimalnih plaća kako bi se osigurala njihova adekvatnost i ciljana hitna plaćanja za slabo plaćene ljude koji se bore kako bi platili svoje račune za energiju, zajedno sa zabranom isključenja energije,
  • ograničenje troškova računa za energiju za ljude i porez na višak dobiti koju ostvaruju energetske tvrtke, 
  • nacionalne i europske mjere potpore protiv krize za zaštitu prihoda i radnih mjesta u industriji, uslugama i javnom sektoru, uključujući mjere tipa SURE za zaštitu radnih mjesta, prihoda i financiranje socijalnih mjera za suočavanje s ovom krizom i procesima pravedne tranzicije. 

Tablica 2: Troškovi energije u usporedbi s prosječnim primanjima u svim državama članicama s dostupnim podacima (sve brojke u nacionalnim valutama) 

DržavaGodišnji trošak energije, srpanj 2022.Godišnja neto primanja 2022**Radni dani s prosječnim neto primanjima kako bi se platio godišnji račun za energiju, 2022.
Litva40212.90611
Luxemburg1.87047.96714
Austrija1.56234.25117
Poljska2.34450.05117
Latvija60411.83519
Mađarska198.4973.768.31319
Francuska1.60329.97220
Irska2.10438.55520
Bugarska83614.85421
Njemačka1.90733.84721
Danska17.239305.79321
Rumunjska2.50642.56321
Portugal95015.44422
Slovenija97015.28123
Španjolska1.45521.87224
Nizozemska2.75541.36324
Belgija2.22733.33624
Estonija1.16516.23626
Švedska26.503367.32026
Hrvatska5.74679.06127
Slovačka95911.55130
Italija2.07124.84930
Češka34.468376.77733
Grčka1.47915.12436

 ** AMECO proljetna prognoza promjena plaća 2022. godine u usporedbi s 2021. godinom korištena za prilagodbu plaća. 

Izvor: trošak električne energije i prirodnog plina na temelju prosječne potrošnje kućanstva u 2019. (potrošnja električne energije iz Oddyssee-Mure; plin izračunat kao udio prirodnog plina u ukupnoj potrošnji energije u kućanstvima u 2020. iz Eurostata (NRG_BAL) po zemlji pomnožen s potrošnjom energije po kućanstvu iz Oddyssee-Mure; pomnožen s dvogodišnjim cijenama električne energije i prirodnog plina dobivenim od Eurostata.

Neto godišnja primanja izračunata su s poreznom stopom za samca koji zarađuje 100% prosjeka iz Eurostata (EARN_NT_NET), a minimalna plaća je izražena mjesečno i dobivena iz Eurostata. Udio energije izražen je u postocima u odnosu na prosječnu godišnju zaradu. Procijenjena promjena na godišnju neto zaradu iz srpnja 2022. prilagođena je korištenjem postotka promjene u nominalnim naknadama zaposlenika iz proljetne prognoze Eurostat Ameco, a energija je prilagođena korištenjem HCIP komponenti za električnu energiju i plin.

Izvor: https://www.etuc.org/en/pressrelease/energy-now-costs-months-wages-low-paid

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.