Direktiva o minimalnoj plaći – hoće li biti implementirana do zadanog roka?

Većina zemalja članica EU-a još uvijek nije započela proces stavljanja direktive o minimalnoj plaći u nacionalni zakon i to samo nekoliko tjedana prije krajnjeg roka za provedbu. Oko 20 milijuna radnika trebalo bi imati koristi od direktive koja od država članica sa zakonom propisanim minimalnim plaćama zahtijeva da osiguraju njihovu primjerenost, a od svih država članica da promiču kolektivno pregovaranje.

Rok za dovršetak procesa stavljanja direktive u nacionalni zakon, poznatog kao „transpozicija“, je 15. studenoga. Međutim, samo je šest država članica do sada donijelo zakone kojima se direktiva stavlja u nacionalni zakon.

U devet članica još traju rasprave, dok u sedam članica proces još nije ni započeo. U trima državama članicama vlade su zaključile da nisu potrebne nikakve zakonodavne radnje kako bi se ispunili zahtjevi direktive. Analiza je dio kampanje ‘Wage Up’ Europske konfederacije sindikata (ETUC) kako bi se osiguralo da države članice u potpunosti ispune svoje obveze prema direktivi.

Prema podacima ETUC-a, nacrt zakona do sada je objavljen u Belgiji, Mađarskoj, Latviji, Luksemburgu, Poljskoj i Rumunjskoj a pripreme su u tijeku u Austriji, Bugarskoj, Hrvatskoj, Češkoj, Finskoj, Grčkoj, Nizozemskoj, Slovačkoj i  Španjolskoj. Proces nije započeo u Estoniji, Cipru, Francuskoj, Italiji, Litvi, Malti i Portugalu, dok Njemačka, Irska i Slovenija nemaju potrebe intervenirati u svoj sustav minimalnih plaća.

Novi internetski alat koji je pokrenuo ETUC za praćenje provedbe direktive o minimalnim plaćama također je otkrio:

• Samo su dvije zemlje postigle primjerenost minimalnih plaća u skladu s predloženim dvostrukim pragom pristojnosti: 60 posto prosječne bruto plaće i 50 posto prosječne bruto plaće

• Samo osam zemalja ispunjava cilj pokrivenosti kolektivnim pregovorima od najmanje 80 posto

• Siromaštvo zaposlenih još uvijek je iznad 10 posto u sedam država članica EU-a

Iako je Vlada Republike Hrvatske dana 24. listopada 2024. godine donijela Uredbu o visini minimalne plaće koja će za 2025. godinu iznositi u bruto iznosu 970,00 eura, još uvijek sporo napredujemo u odnosu na zemlje članice EU čije se minimalne plaće uređuju nacionalnim zakonom, a što je vidljivo iz Infografike.

Izvor:

https://etuc.org/en/pressrelease/most-countries-could-miss-minimum-wage-directive-deadline

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2024_10_124_2072.html

Infografika


Fotografija: Guillaume Périgois /Unsplash

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)