EU direktiva koja osigurava povećanje plaća za 24 milijuna radnika

Ukoliko se prihvate sindikalni prijedlozi izmjena prijedloga EU Direktive o primjerni minimalne plaće više od 24 milijuna radnika, koji primaju niske plaće u EU, dobiti će nužno potrebno povećanje.

Europska konfederacija sindikata traži uvođenje “praga dostojanstva” u zakonodavstvo koji će osigurati da se zakonski utvrđene minimalne plaće ne mogu isplatiti ispod 60% medijalne plaće i 50% prosječne plaće u državi članici.

U prijedlogu Direktive Europska komisija uključila je i” prag dostojanstva”, ali samo kao indikativni vodič za države članice.

Europska konfederacija sindikata od zastupnika u Europskom parlamentu traži da taj prag  bude obveza.  Osim da se osigura zahtjev “primjerenosti” u Direktivi, traži da države članice mogu odlučiti i o razini prema kojoj će se isplatiti zakonski utvrđene plaće u njihovoj zemlji (iznad praga), ali i da zakonski utvrđene minimalne plaće uvijek budu dovoljne za osiguravanje dostojnog standarda života.

Kada bi se osigurao “prag dostojanstva” to bi značilo povećanje plaća za najmanje četvrtinu radne snage u šest EU zemalja pokazuje analiza Komisije.

DržavaBroj radnika koji će dobiti povećanje place temeljem “praga dostojanstva”Postotak ukupne radne snage koja će imati koristi od praga
Bugarska648,95123%
Češka492,04011%
Njemačka6,834,66118%
Estonija116,36121%
Grčka907,48634%
Španjolska4,120,21425%
Francuska2,201,9399%
Hrvatska249,61217%
Mađarska803,70920%
Irska486,83325%
Litva115,77710%
Luksemburg57,55222%
Malta24,32312%
Latvija143,65619%
Nizozemska657,9379%
Poljska3,998,32931%
Portugal508,12613%
Rumunjska1,476,09136%
Slovenija61,8327%
Slovačka408,78819%


To su preliminarni podatci koje je iznijela Europska komisija i radi se o niskoj procjeni. Na primjer, točna brojka za Nizozemsku je 16.52 %.

U Europskoj konfederaciji sindikata ističu da minimalna plaća zbog koje radnik ostaje u siromaštvu poništava smisao minimalnih plaća. Čak i konzervativne brojke Europske komisije potvrđuju strašnu situaciju s kojom su suočeni milijuni radnika koji primaju minimalnu plaću, no direktiva neće rezultirati stvarnim povećanjem plaća ako ostane u ovom obliku.

Sada je na Europskom parlamentu i europskim vladama da izmijene prijedlog Direktive kako bi se osiguralo da države članice svoje minimalne place ne utvrđuju ispod “praga dostojanstva”. Nadalje, Direktivu također treba izmijeniti kako bi se od država članica tražilo  utvrđivanje zakonske minimalne place iznad praga dostojanstva i isplatu primjerenog iznosa koji će se utvrđivati uz punu uključenost sindikata.

Prijedlog Europske konfederacije sindikata je da se u Direktivu uključi “prag dostojanstva” i jamstvo “primjerenosti” odnosi se na države članice koje zakonski utvrđuju minimalnu plaću. Nema boljeg ekonomskog stimulansa od usmjeravanja novca radnicima sa najnižim plaćama koji će ga prije  potrošiti u gospodarstvu koje se bori za opstanak, nego li će ga čuvati. Ne samo da bi povećanje plaće osiguralo dostojanstven život radnika sa najnižim plaćama već bi samim time utjecao i na brži oporavak ekonomije EU. 

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *