
Republički sindikat radnika je započeo pregovore za Kolektivni ugovor za radnike Dječjeg vrtića Škrinjica iz Vidovca, a kako Osnivač nije želio pristati na minimalne zakonske koeficijente za obračun plaća, pregovori su prekinuti i započet je proces mirenja.
U procesu mirenja predstavnici Republičkog sindikata radnika su pristali na sklapanje Kolektivnog ugovora sa zakonskim koeficijentima i zakonskom osnovicom za izračun plaća, no Osnivač nije prihvatio prijedlog, te mirenje nije uspjelo.
U međuvremenu, iako Osnivač ne pristaje na Kolektivni ugovor, pristaje na nove koeficijente i novu osnovicu, što bi sada trebalo biti integrirano u novi Pravilnik o radu. Međutim, na taj način poslodavac može u svakom trenutku promijeniti Pravilnik o radu i smanjiti prava radnika, pri čemu radnici tada nemaju pravo na štrajk.
Republički sindikat radnika neće dozvoliti da se na ovakav način postupa s pravima radnika, pregovori za Kolektivni ugovor su započeli, sukladno zakonu su prekinuti, proveden je postupak mirenja koji nije uspio, i sada Sindikat ima pravo organizirati štrajk.
Kako u postupku mirenja, pa do njegova okončanja 31.03.2025. godine, poslodavac odnosno Osnivač nisu Republičkom sindikatu radnika podnijeli prijedlog za određivanje nužnog obima poslova za vrijeme štrajka, stupaju na snagu odredbe Zakona o radu, točnije članak 214. stavak (9).
Članak 214.
(9) Ako poslodavac nije predložio utvrđivanje poslova iz stavka 1. ovoga članka do dana okončanja postupka mirenja, postupak utvrđivanja tih poslova ne može se pokrenuti do dana okončanja štrajka.
Nakon zajedničkog sastanka svih članova Sindikata u Dječjem vrtiću, utvrđen je hodogram aktivnosti štrajka i prosvjednih aktivnosti do potpisivanja Kolektivnog ugovora.
Molimo roditelje djece za razumijevanje, radnici traže samo da se minimalne zakonske koeficijente i zakonsku osnovicu za obračun plaća u Dječjem vrtiću integrira u Kolektivni ugovor koji se potom neće moći jednostrano mijenjati odlukom poslodavca.
Kolektivni ugovori su jedina garancija boljih radnih i materijalnih prava. Prema Europskim direktivama i preporukama Vijeća, sve europske zemlje obvezne su štititi i promicati kolektivno pregovaranje. Ako je pokrivenost kolektivnim ugovorima manja od 80%, države članice EU-a su obvezne izraditi i provesti nacionalne akcijske planove za povećanje obuhvaćenosti.
Prema podacima Europske konfederacije sindikata (Priopćenje za javnost, 23.10.2024.), kolektivnim ugovorima u Hrvatskoj je obuhvaćeno tek 53% radnika, iako bi pokrivenost trebala iznositi barem 80%.
Kolektivno pregovaranje podržava i potiče Vlada RH, upravo kako bi Hrvatska uhvatila korak s razvijenim europskim zemljama u broju sklopljenih kolektivnih ugovora, ali i na što je obvezuje legislativa, pa je tim više nejasno odbijanje sklapanja Kolektivnog ugovora za zaposlenike Dječjeg vrtića od strane Osnivača, a koji se financira financijskim sredstvima te iste Vlade.
Foto: Pixabay
Više informacija: https://Varazdinski.net.hr/vijesti