IZVOR: priopćenje za medije Vijeće EU
Borba protiv nesigurnosti radnih mjesta jedan je od najboljih načina sprečavanja psihosocijalnih rizika na radu. Ovi zaključci Vijeća EU, važan su korak prema prepoznavanju utjecaja mentalnog zdravlja i aktivnom promicanju psihičkog zdravlja radnika.
Vijeće EU je prvi put u povijesti odobrilo zaključke o povezanosti mentalnog zdravlja i rada, u kojima je posebnu pozornost posvetilo nesigurnim radnim mjestima.
U 2022. godini 27 % radnika u Europskoj uniji patilo je od stresa, depresije i tjeskobe. Izloženost određenim čimbenicima rizika povezanima sa stresom i mentalnim poremećajima dodatno se povećala kao posljedica pandemije bolesti COVID-19.
Mentalno zdravlje i rad usko su povezani. Mentalno zdravlje važno je za radnu sposobnost i produktivnost, ali i obrnuto: psihosocijalni rizici na radnome mjestu mogu štetno utjecati na mentalno zdravlje. Nesigurna radna mjesta te loše plaćen i nezaštićen rad mogu dovesti do poremećaja kao što su tjeskoba ili depresija.
Svjesno te činjenice i uzimajući u obzir pojavljivanje i sve veću učestalost novih oblika rada, Vijeće u zaključcima poziva države članice da, među ostalim, poduzmu sljedeće:
- promiču politike za kvalitetno zapošljavanje u svrhu borbe protiv nesigurnosti radnih mjesta
- ojačaju javne sustave usmjerene na zaštitu mentalnog zdravlja na radnome mjestu
- podupiru istraživanja o mentalnom zdravlju na radnome mjestu
- podupiru zapošljavanje ili povratak na posao radnika koji imaju problema s mentalnim zdravljem
- pruže potporu samozaposlenim osobama te malim i srednjim poduzećima u sprečavanju psihosocijalnih rizika na radnome mjestu.
Vijeće je usto pozvalo Europsku komisiju da:
- razmotri odgovarajuću politiku za otklanjanje psihosocijalnih rizika na radnome mjestu
- razmotri pravo na isključivanje kao mjeru prevencije
- potiče koordinaciju među nacionalnim inicijativama za upravljanje psihosocijalnim rizicima na radnome mjestu.
Izvor:
https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-13171-2023-INIT/hr/pdf